Dlaczego jeżyk zapalczywie przekopuje podłoże?

Jeżyki w swoim naturalnym środowisku są ssakami/drapieżnikami kopiącymi norki, wykopującymi owady i inne pożywienie. To ich podstawowa, instynktowna, niezbędna do przeżycia aktywność na wolności. Kopanie pozwala im zdobyć pożywienie, ale też zakopać się ochronnie przed surowszą pogodą czy drapieżnikami. O ile różne gatunki jeżyków mają różne natężenie kopania (w zależności od tego na jakim kontynencie żyją, w jakim klimacie), to pewnikiem jest, że każdy jeżyk czy to dziki, czy ten, którym opiekujemy się pod naszym dachem musi kopać, bo czuje taką potrzebę.

W naturalnym otoczeniu instynkt kopania przychodzi jeżykom naturalnie. Ich pazurki i łapki są stworzone do tego by kopać norki, znaleźć schronienie przed naturalnymi wrogami, zdobyć pożywienie i utrzymać aktywność i formę. Kopanie to instynkt przetrwania.

Jeżyki hodowlane są z nami od niedawna, więc pomimo tego, że są hybrydami stworzonymi przez człowieka, ich geny i instynkty są takie jak wolno żyjących jeży. 

Jednak prócz instynktu istnieją również inne powody dla których nasze jeże z taką zapalczywością rozkopują/przekopują dno swojego terrarium/kojca/wybiegu. 

Oto lista najczęstszych powodów kopania:

  1. Kopią jeśli uznają, że dno jest nierówne. Jeśli trzymasz jeżyka na nierównych powierzchniach typu pellet/trociny to prócz tego, że jest mu tam zwyczajnie niewygodnie, zapewniasz mu doskonałą powierzchnię do przekopywania, w poszukiwaniu jak najbardziej przytulnego miejsca do spania. Jak łatwo się domyślić taka powierzchnia nie zapewni maluszkowi ani przytulnego miejsca do spania, ani nie wyciszy jego instynktu do ciągłego przekopywania się. Jeśli masz takie podłoże w sypialni jeżyka, to dla jego wygody zmień je. Dla swojej również, bo głośnym przekopywaniem się nie będzie Cię budził w nocy. Najlepszą pościelą dla jeżyka jest polar. Jest miękki, ciepły, jeżyk może się nim ciasno otulić. Jeśli Wasze jeżyki śpią w domkach (kartonowych czy drewnianych) nie zapomnijcie dać im do środka polarku, żeby miały pełen komfort spania.
  2. Jeżyki kopią w poszukiwaniu wygody. Jeśli miejsce do spania jest nierówne, to co bardziej wygodnickie maluchy będą wściekle kopały by dno wyrównać i uczynić gładkim. 
  3. Jeśli powierzchnia pod posłankiem będzie dla jeżyka zbyt zimna będzie kopał by jak najszczelniej się okryć i nie stracić ciepłoty ciałka podczas snu.
  4. Jeśli jeżyk ma za wysoką temperaturę podczas spania, będzie przekopywał się do najniższych warstw podłoża by dotrzeć do chłodniejszego miejsca (im głębsza norka wykopana w ziemi na wolności, tym więcej chłodu przynosi).
  5. Kiedy jeżyk będzie zestresowany, wystraszony, poczuje się niebezpiecznie będzie kopał by się ukryć.
  6. Jest jeszcze jedna kwestia kopania. Bardzo ważna. Gdy jeżyk czuje głód, ma pustą miskę, w pobliżu brak owadów karmowych, na które mógłby zapolować, a Wy smacznie śpicie bo jest środek nocy, lub właśnie świta—Wasz maluch głośnym kopaniem i ryciem podnosi alarm i komunikuje Wam że jest bardzo głodny. Pamiętajcie o tym, że nasze kruszynki przed dziennym spaniem muszą mieć pełny brzuszek, żeby przez kilkanaście godzin trawiąc potrafiły utrzymać ciepłotę ciałka jeżowego.

Za zupełną normę przyjąć można ze jeżyk każdego dnia przez jakiś krótki czas będzie kopał. I to jest ok. Natomiast jeśli stwierdzisz, że Twój jeżyk jest chronicznym kopaczem, to trzeba znaleźć przyczynę tego stanu.

Sprawdź, czy miejsce do spania jest przytulne i wygodne, nie jest chropowate, luźne, twarde, czy jeżyk ma możliwość otulenia się w przyjemny polarek/kocyk. Jeśli nie, wymień mu posłanko na wygodniejsze.

Wszystkie luźno stojące przedmioty np. domki, tunele, większe zabawki, kuwety przytwierdź do podłoża, maluch wtedy zrezygnuje z podkopywania ich i przestawiania.

Jeśli nie jesteście w stanie spędzać z Waszym jeżykiem jego nocnej aktywności zapewnijcie mu wystarczającą ilość wody i jedzenia, żeby mieć pewność, że maluch nie idzie spać głodny.

Nawyk kopania/drapania/rozkopywania/przekopywania nie może sam w sobie wyrządzić krzywdy jeżykom, szczególnie jeśli  robią to rzadko lub  przez kilka minut każdego dnia/nocy.

Ostatecznie jeżyk może kopać gdy go coś boli, robi się wtedy bardzo niespokojny w dzień i zamiast spać będzie przekopywał posłanko. Gdy taka sytuacja powtarza się dwa dni i jeżyk ma zaburzony cykl snu długotrwałym kopaniem należy natychmiast udać się do lekarza weterynarii na przegląd jeżowy, bo być może maluchowi coś dolega i stara się nam to w swoim jeżowym języku zakomunikować.

Jeśli nie jesteście w stanie znaleźć przyczyny ciagłego i długotrwałego kopania Waszego jeżyka, a żadna z wymienionych w artykule przyczyn nie jest przyczyną, idźcie z maluchem do lekarza weterynarii. Taka wizyta może wiele wyjaśnić, a niekontrolowane i zapalczywe kopanie/drapanie podłoża pozostawione bez interwencji z Waszej strony doprowadzić może do wyrwania pazurków, zdarcia łapek do krwi i innych niepotrzebnych i bolesnych urazów jeżowego ciałka. 

Jeśli nie będziecie interweniować, drapanie może stanowić zagrożenie dla Waszego jeżyka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s