Czy jeżyk uczula, czy jest hipoalergiczny?

Hipoalergiczny czyli wykazujący zmniejszoną skłonność do wywoływania reakcji alergicznej.

Od razu odpowiem na pytanie, zasmucając pewnie osoby poszukujące odpowiedzi. 

Jeżyk afrykański białobrzuchy zwany również pigmejskim nie jest w 100% istotką hipoalergiczną.

Czy jeż uczula? 

To pytanie pojawia się dość często na forach i grupach jeżowych. W Stanach Zjednoczonych opisane zostały przypadki ostrej, przemijającej reakcji alergicznej, która wystąpiła po kontakcie z jeżykiem. Najbardziej powszechna jest reakcja pokrzywkowa po bezpośrednim kontakcie z kolcami jeżyka, była to reakcja przemijająca. W jednym przypadku odnotowano silną reakcję alergiczną ze strony układu oddechowego, w kilku łzawienie, cieknącą wydzielinę z nosa. Wszyscy pacjenci u których wystąpiła reakcja alergiczna -co nie pozostaje bez znaczenia- mieli udokumentowane alergie na psy/koty/zwierzęta futerkowe.

Rodzaje reakcji alergicznych:

 • Reakcja skórna : pokrzywka, zaczerwienienie, białe, czerwone pęcherzyki.
 • Łzawienie oczu, cieknąca wydzielina z nosa, kichanie.
 • W cięższych przypadkach mogą wystąpić objawy związane z układem oddechowym/astmą takie jak świszczący oddech, utrudnione oddychanie.

Reakcja uczuleniowa spowodowana jest nietolerancją na wydzielinę znajdującą się w sierści oraz w ślinie, to podstawowe alergeny. 

U jeżyków wydzielina znajdująca się pomiędzy kolcami jest bardzo niewielka, lub nie ma jej wcale, zależy to od stanu skóry jeża. Natomiast jeśli jeż często się namaszcza, czyli w zetknięciu z nowymi zapachami, smakami przenosi ślinę na kolce, to kontakt z namaszczonymi kolcami powodować może reakcję alergiczną. 

Roztocza jako potencjalny alergen.

Jeże bardzo często miewają roztocza, co również niezauważone i nieleczone prowadzi do reakcji alergicznych. Dlatego tak ważne są wizyty kontrolne, u lekarzy specjalizujących się w leczeniu jeży. Podczas przeglądu naszego malucha lekarz weterynarii sprawdza również stan skóry malca, i jeśli zauważa problemy skórne to jest w stanie temu zaradzić, a my tym samym mamy mniejsze szanse na uczulenie.

Kolejny potencjalny alergen to odchody jeżyka.

Jak nam wszystkim wiadomo jeżyk nie jest istotką szczególnie mocno dbającą o higienę. Załatwia się gdzie popadnie, biega po własnych odchodach, co gorsza jeśli opiekunowie nie zadbają o wybieg dla malucha, a dadzą mu w ramach wybiegania jeżowych kilometrów kołowrotek, to jeżyk odchody będzie miał na brzuszku i na kolcach. Tak umorusany pójdzie spać i przeniesie wszystko na swoje posłanko. Kolejnym zagrożeniem alergią jest zamknięcie jeżyka w ciasnym terrarium. Nie ma on tam gdzie biegać, więc wszystkie odchody znajdują się w pomieszczeniu zamkniętym z naszym jeżem, co ogromnie zwiększa ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej w zetknięciu z brudnym jeżem i nieczystym środowiskiem w jakim go zamknęliśmy.

Reakcja alergiczna wystąpić może również w zetknięciu z odchodami jeżyka, więc sprzątać po nim możemy w rękawiczkach. 

Skąd mam wiedzieć, że jestem uczulonx na jeża?

Jedynym sposobem by to sprawdzić jest kontakt z jeżykiem przed przyjęciem go pod swój dach. Najrozsądniej jest umówić się z hodowcą na spotkanie z jeżem. To jedna z niewielu możliwości spotkania bezpośredniego z kolczastym przyjacielem. Trudno bowiem znaleźć opiekuna, który postanowi wybudzać swojego jeżyka w ciągu dnia na potrzeby sprawdzenia, czy ktoś obcy dla jeża nie ma na niego alergii. Po pierwsze sam fakt wybudzenia jeża ze snu jest dla niego niezdrowy, po drugie obca osoba równa się obcy zapach, więc to kolejny stres dla jeżyka. To wszystko razem daje nam zestresowanego jeża, zwijającego się w kulkę, co oznacza, że trudno będzie sprawdzić reakcje swojego ciała w kierunku alergii/uczulenia.

Jeśli już posiadasz jeżyka i zmagasz się z uczuleniami :

 • Zaopatrz się w  oczyszczacz powietrza usuwający alergeny, wirusy i bakterie.
 • Zachowaj czystość w dziennej sypialni jeżyka.
 • Zmieniaj pościel/polarki/szmatki w których śpi jeżyk co dwa/trzy dni.
 • Wyrzuć kołowrotek i zapewnij jeżykowi bezpieczny i duży wybieg.
 • Nie bierz jeżyka na ręce jeśli on tego nie chce, bo z pewnością postawi kolce a Ty się nimi pokłujesz powodując reakcje uczuleniowe.
 • Myj dokładnie ręce po każdym kontakcie z jeżykiem.
 • Odchody jeżyka sprzątaj w gumowych rękawiczkach.

         Rozwój alergii:

 • Z czasem ludzie mogą rozwinąć alergie na jeże, niekoniecznie od razu po tym jak jeżyk zamieszka w ich domu (jak na wszystko inne). 
 • Zgodnie z aktualną/dostępną wiedzą nie ma sposobu, aby przewidzieć, czy alergia nagle się rozwinie.
 • Podobnie jak w przypadku innych alergii na zwierzęta, stopień reakcji alergicznej może się różnić w zależności od osoby.

Na koniec napiszę, że mój partner zmaga się od bardzo dawna z silną astmą i ma alergie na wszystkie możliwe zwierzaczki, zarówno te z futerkiem jak i z włosiem. 

Kiedy głaszcze Toneczka po igiełkach to po prostu myje dokładnie ręce i psika octaniseptem. Czasem występują drobne reakcje skórne, ale są one do opanowania. Mamy w mieszkaniu nawilżacz powietrza połączony z oczyszczaczem z alergenów, bakterii i wirusów. Aplikacja na bierząco pokazuje nam stan w pomieszczeniach i szczerze napiszę, że oczyszczacz postawiony blisko kojca z Tonusiem nie wskazuje zwiększonej ilości alergenów.

Odmiennie natomiast sytuacja ma się z karaczanami dubia, czyli jeśli posiadam stadko koło 300 karaczanów, i postawię oczyszczacz bezpośrednio przy nich, to ilość alergenów w pomieszczeniu wzrasta.

Po Toneczku sprzątam tylko ja, w jego kojcu czyli sypialni dziennej również tylko ja zmieniam posłanko. Tym sposobem unikamy sytuacji sprzyjającej reakcjom uczulającym.

Widzicie więc, że nawet u człowieka z tyloma dolegliwościami da się spokojnie żyć z jeżusiem pod jednym dachem.

Źródła:

Hedgehog hives

Gail Dick, Millermeade Farms

Nicole Belval, Susan Crocker, Susan’s Hawkeye Hedgies

Zdjęcie https://images.app.goo.gl/TAfkffakT7XfDe4aA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s