Gdzie powinien mieszkać jeż? Jak urządzić sypialnię dla jeża?

Jeże pigmejskie potrzebują stałej temperatury w przedziale 22-27 stopni. Optymalny zakres to 22-24 stopnie. Zdarzają się jeże, które lepiej czują się w nieco wyższych temperaturach. Z doświadczenia wiem, że krótkie spadki temperatury nie powodują problemów. Jednak krótki spadek temperatury oznacza dosłownie spadek na godzinę czy dwie i za absolutne minimum w takiej sytuacji należy przyjąć 20 stopni. 

Zasada jest prosta: trzymamy się optymalnego zakresu i w przypadku np awarii ogrzewania staramy się jak najszybciej do tego optymalnego zakresu wrócić. To, że zwierzak jest w stanie wytrzymać jakiś czas w niższej temperaturze nie oznacza, że możemy przyjąć, że jak nic mu nie jest to nic mu nie będzie kiedy zrezygnujemy z ogrzewania. Nie popełniajcie takich błędów, bo Wasz jeżyk może okazać się zdecydowanie mniej odporny na niewłaściwą temperaturę niż jeżyk „koleżanki z FB”. 

Przede wszystkim od temperatury w Waszym mieszkaniu zależeć będzie wybór najlepszego lokum dla jeża. 

1) Osoby „zimnolubne” powinny zdecydować się na zakup terrarium z ogrzewaniem. Polecam terrarium również osobom, które nie mają na tyle przestrzeni, żeby jeżykowy wybieg mógł być rozłożony przez cały dzień i rozkładają go dopiero wieczorami. 

Najlepiej sprawdza się terrarium z płyt meblowych, ponieważ łatwiej o utrzymanie w nim właściwej temperatury. Poza tym, terraria szklane mają tę wadę, że zwierzątka z tak słabym wzrokiem jak jeże, mogą nie zauważać szyby i zrobić sobie krzywdę rozpędzając się. Terrarium ogólnie jest świetną opcją na sypialnię dla jeża. Podkreślam: sypialnię. Niektórzy w swoich założeniach popełniają bardzo duży błąd i nie biorą pod uwagę tego, że jeż musi mieć możliwość korzystania z dużo większej przestrzeni niż może mu zapewnić terrarium. Za minimalną powierzchnię terrarium przyjmuje się około 0,5m2. Im większe tym lepsze! W terrarium o wymiarach 100cm x 50 cm x 50 cm spokojnie zmieścimy wszystko co jest jeżykowi w takiej sypialni niezbędne: kuwetę, miseczki, domek/śpiworek/inne miejsce do wygodnego snu. Tunele, maty węchowe, legowiska, snackballe i inne zabawki, które się nie zmieszczą możemy wówczas rozkładać na wybiegu. 

Wysokość terrarium ma znaczenie jeśli używamy ogrzewania „od góry”! Powinna wynosić minimum 50 cm, żeby zachować odpowiedni i bezpieczny dystans pomiędzy źródłem ciepła a zwierzakiem. O emiterach, żarówkach, kablach i matach -innym razem.

Zalety:

+bezpieczne dla jeża

+łatwo utrzymać optymalny zakres temperatury 

+nie narażamy jeża na przeciągi np. po kąpieli

+terrarium o powierzchni 0,5m2 wystarcza jeżykowi w sytuacjach awaryjnych kiedy musi być w nim zamknięty np. z powodu choroby czy z powodu weekendowego wyjazdu właściciela. Nie każda osoba, która opiekuje się naszym jeżykiem będzie miała możliwość zapewnienia mu wybiegu. Zostawienie dostępu do np całego pokoju podczas nieobecności może być niebezpieczne. Ciężko przewidzieć na jakie pomysły wpadnie zwierzak. Wyjątkiem jest sytuacja kiedy pokój jest zorganizowany dla jeża i jest w 100% bezpieczny, z odpowiednią temperaturą. 

+można zostawiać delikatnie rozsunięte szyby, dostawić wybieg i jeżyk sam decyduje kiedy wychodzi pobiegać.

Wady:

-ograniczona przestrzeń, zbyt mała na jedyne miejsce, które jeżyk ma mieć na stałe do dyspozycji.

-warto zabezpieczyć przed wilgocią, bo nawet rozlana woda może powodować niszczenie płyt. W tym celu polecam zabezpieczenie łączeń płyt silikonem akwarystycznym. 

2) Składany kojec świetnie się sprawdza jako rozwiązanie „wyjazdowe”. Można go używać również jako sypialnię dla jeża, ale tylko pod warunkiem, że zakres temperatur w domu czy mieszkaniu jest na stałym poziomie nie tylko w zimie, ale również w okresach przejściowych jesienią/wiosną. 

Zalety:

+lekki i tani

+po złożeniu zajmuje niewiele miejsca

+pełne ściany są bezpieczne dla zwierzaka

+łatwo umyć, szybko wysycha.

Wady:

-brak możliwości ogrzania powietrza w takim kojcu

-większość przemaka, także trzeba dodatkowo zabezpieczać podłogę przed zniszczeniem

-ograniczona przestrzeń, zbyt mała na jedyne miejsce, które jeżyk ma mieć na stałe do dyspozycji.

-jeżyk nie ma możliwości samodzielnego wychodzenia z takiego kojca także trzeba go wyjmować na większy wybieg.

3) Box to mało popularne rozwiązanie, ale godne polecenia. Podobnie jak kojec -tylko dla osób z odpowiednią temperaturą powietrza w miejscu gdzie przebywać będzie jeż. U siebie mam boxy z płyt meblowych, są one na kółkach co ułatwia przesuwanie. 

Zalety:

+możliwość zapewnienia większej przestrzeni/dostosowania

+pełne ściany są bezpieczne dla zwierzaka

+kółka ułatwiają przesuwanie 

Wady:

-brak możliwości ogrzania powietrza w takim boxie

-warto zabezpieczyć przed wilgocią, bo nawet rozlana woda może powodować niszczenie płyt. W tym celu polecam zabezpieczenie łączeń płyt silikonem akwarystycznym

-jeżyk nie ma możliwości samodzielnego wychodzenia, także trzeba go wyjmować na większy wybieg.

4) Inne rozwiązania jak pokój dostosowany dla jeża, wybiegi z szaf modułowych czy płyt HDF są jak najbardziej warte uwagi POD WARUNKIEM, że rozwiążecie kwestię bezpieczeństwa i zapewnienia odpowiedniej temperatury dla jeżyka. 

A teraz krótko co się absolutnie nie nadaje:

1) Klatka -naraża jeża na urazy. To, że nie potrafią się dobrze wspinać nie oznacza, że nie próbują tego robić. Młode jeże mogą nawet zablokować głowę między prętami. Starsze są narażone na upadki i złamania.

2) Wybieg z prętami -jak wyżej.

3) Akwarium -podobnie jak w przypadku terrariów szklanych -jeże mogą odbijać się od ścianek. Poza tym akwaria wyższe niż 30 cm nie zapewniają odpowiedniej cyrkulacji powietrza na dole i jeżyk będzie wdychał szkodliwe związki, które produkuje (np. amoniak)

4) Pudełka tekturowe czy plastikowe można traktować jako rozwiązanie awaryjne czy tymczasowe -nie można mówić o godnych warunkach jeśli ktoś trzyma jeża w kartonie, bo właśnie tak mu wygodnie. 

Autor Paulina Rusin. Technik weterynarii. Wiceprezes Polskiego Związku na rzecz Zwierząt Egzotycznych i Domowych. Właściciel hodowli Igielnik Hedgehogs & Tenrecs breeding

https://igielnik-i-drzewiorki.blogspot.com/2021/03/gdzie-powinien-mieszkac-jez-jak.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s