Co mówi nam mocz jeżyka-analiza koloru.

Kolor moczu naszego jeżyka może nam bardzo wiele powiedzieć. Dlatego tak ważne jest, by obserwować i reagować natychmiast, gdy kolor jest niezdrowy/zmieniony.  

Pobranie moczu u naszej kulki jeżowej wymagać będzie od nas sporo elastyczności i cierpliwości. Jednym ze sprawdzonych sposobów jest umieszczenie jeżyka od razu po przebudzeniu w czystym pojemniku. Wiadomo, że jeżyk po dziennym spaniu biegnie od razu załatwić swoje potrzeby, zatem mamy dużą szansę na powodzenie misji pobierania moczu. Jak już jeżyk się wysika, mocz  przelewamy do sterylnego pojemnika, zakupionego w aptece. Ważne, by pojemnik, w którym jeżyk się załatwi nie był niczym ubrudzony, bo to spowoduje zanieczyszczenie moczu. Dodam, że jest to metoda polecana na wielu forach jeżowych, ja nie musiałam z niej korzystać, niemniej wydaje się najprostsza i najmniej stresująca dla jeżyka, oraz daje sporą szansę na zrealizowanie naszego celu. „Mocz po pobraniu powinien być przez 15-20 minut być przechowywany w temperaturze pokojowej a następnie umieszczony w lodówce do czasu jego dostarczenia do lecznicy. Czas od pobrania do zbadania nie powinien przekroczyć 4 godzin. Im dłużej przechowywany mocz tym wyniki jego badania są mniej wiarygodne”.( https://www.weterynarz-psycholog.com/diagnostyka-chorob-ukladu-moczowego/ )

Doświadczony lekarz weterynarii specjalizujący się w leczeniu jeżyków poradzi sobie z pobraniem moczu na wizycie kontrolnej uciskając w odpowiednim miejscu jeżowe ciałko. W żadnym wypadku nie próbujmy tej metody samodzielnie w domu, bo możemy skrzywdzić naszego jeżyka. 

Najlepszy sposób, by nie przegapić zmiany koloru moczu, to wyłożenie podłoża jeżykowego wybiegu jasnymi/białymi kolorami. Nie umknie nam wtedy ani zmieniony kolor moczu, ani zielona kupka, która po kilku godzinach od załatwienia się zasycha w barwie bardzo ciemniej, i trudno stwierdzić czy jej kolor był zielony, czy ciemnobrązowy.  Mój Tonuś śpi zawsze na bardzo jasnym kocyku, pomaga mi to co noc kontrolować, czy wszystko jest w porządku. Pamiętajmy o częstym sprzątaniu w jeżykowym świecie, by zapobiegać i ograniczać infekcje dróg moczowych. Bardzo ważnym aspektem jest kontrolowanie ilości wypijanej przez jeżyka wody. Jeż to malutkie zwierzątko i odwodnienie może nadejść bardzo szybko. Pilnujmy tego ile wody znika z miseczek naszych jeżyków.

Zawsze gdy zauważymy zmieniony kolor moczu, lub gdy mamy pewność, że jeżyk przestał pić/jeść powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii specjalizującego się w leczeniu jeży. W przypadku jezyka nie ma na co czekać.

KolorAnaliza
ŻółtyNormalna, po przebudzeniu bywa bardziej intensywny ze względu na większe zagęszczenie  
Brązowy, ciemnobrązowyOdwodnienie (ciemnobrązowy jest oznaką poważnego odwodnienia); obecność methemoglobiny lub mioglobiny,   spowodowany krwawieniem w drogach moczowych; zatrucie
ZielonyNadmiar bilirubiny we krwi
CzerwonyInfekcja dróg moczowych lub uszkodzenie narządów rodnych
PomarańczowyŻółtaczka, zapalenie wątroby, zapalenie woreczka żółciowego (zawartość bilirubiny w dużych ilościach);leki (antybiotyki)
JasnyNadmierne nawodnienie, niedawne spożycie wody lub innego płynu
Mętny/mlecznyZakażenie dróg moczowych; infekcje- kolor spowodowany np. dużą ilością leukocytów ; odwodnienie

Konsultacja medyczna analizy koloru moczu –  Paulina Rusin– technik weterynarii; hodowca m.in. jeży pigmejskich z wieloletnim doświadczeniem https://igielnik-i-drzewiorki.blogspot.com/

Na FB spotkasz na tu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s