Obcinanie jeżowych pazurków

U nas to nie lada wyzwanie. Po pierwszym obcięciu pazurków Toneczka przez godzinę płakałam i kilka nocy nie spałam. Tonuś jest typem explorera, więc na dupce jeżowej nie usiedzi, nie mówiąc o bezruchu na moich rękach. I o ile do momentu, aż maluch skończył roczek nie było potrzeby skracać szponów jeżowych, o tyle chwilę później nagle ta potrzeba zastniała.

Rzec można nawet, że była dość pilna, paląca i męcząca mnie każdego wieczoru, gdy patrzyłam na zbyt długie pazurki Toneczka, które sprawiały mu spory dyskomfort. Nie było mowy o wykorzystaniu internetowych porad opiekunów jeżyków, że podczas jedzenia, po zamoczeniu w ciepłej wodzie. U nas to zwyczajnie nie działało, a mały wierzgał na wszystkie strony. 

Poprosiłam mojego partnera by przytrzymał go w sposób, przy którym ja mogłam wziąć w rękę wyrywajacą się łapcie i obcinakiem dla niemowląt skrócić pazurki. No i skróciłam. Tyle tylko, że maluszek jakoś dziwnie krzywo chodził, a na posłanku znalazłam delikatne smugi krwi, z za krótko obciętych paznokietków. No więc i ryczałam i nie spałam oraz oszukiwałam Tonusia, że niby mu masuję brzuszek (w dzień gdy był zakopany w kocyk), a tak naprawdę zasypywałam mu pazurki zasypką. Na wszelki wypadek z wybiegu usunęłam dysk, z którego czasem korzysta, żeby nie utaplał tych biednych łapek poranionych we własnych sikach. Pazurki zagoiły się błyskawicznie. Z moim poczuciem winy, że dołożyłam kruszynce bólu gorzej.

Bardzo ważne, by obcinać tylko białą (martwą) część pazurka. Ja skrociłam niestety odrobinę za głęboko, czyli naruszyłam żylkę.

Z ciekawostek napiszę, że bywa tak, że zaśpię na Toneczkowe nocne wstawanie i maluch wtedy wchodzi na dysk (metalowy) i chwilkę biega stukając pazurkami, bo kojarzy, że narobienie hałasu wiąże się z otwarciem kojca. Teraz dysku nie miał, więc spryciula uderzał pyszczkiem i drapał łapkami w materiałowe drzwiczki kojca. Akcja — reakcja, czyli był hałas i drzwiczki się otwierają. To tak à propos małego rozumku naszych jeżyków, jak widać nie jest on taki mały. 

Na kolejne skracanie pazurków już się nie zdecydowałam, ale tak się szczęśliwie złożyło, że mały jechał na pełny przegląd do Pani Doktor Kasi, więc poprosiłam o obcięcie. Jak się okazało, jeden pazurek już zawinął się do środka, taki był długi.

Aktualnie mamy lockdown i jeżdżenie pazurkowe do lekarza bez nagłej potrzeby jest delikatnie pisząc nieopowiiednie, więc troszkę każdego dnia pooszukiwałam małego. Podczas spania dziennego najpierw głaszczę mu brzuszek dłuższą chwilę, a następnie delikatnie odkrywam kocyk z dupki jeżowej, tak by główka była przykryta i Tonuś czuł się bezpiecznie, a natępnie jednym palcem głaszczę brzuszek, w dwóch trzymam łapcię i z prędkością światła, z drętwiejącym ciałem w nienaturalnej pozycji obcinam pazurki. Zazwyczaj zanim Tony zorientuje się co do mojego brzuszkowego oszustwa, udaje mi się skrócić dwa. Kolejne dni to kolejne pazurki.

Jak widać nawet bardzo ruchliwej kulce jeżowej w pandemii, bez pomocy fachowej można pazurki skrócić, oraz nieźle się przy tym nagimnastykować. 

Pamiętajcie, że nieobcinane pazurki mogą prócz dyskomfortu w bieganiu, boleśnie zawijać się i wrastać w poduszeczki łapek. 

Pazurki obcinamy zawsze jak widzimy, że są za długie i jeżusiowi niewygodnie z nimi.

Na wolności jeże ścierają pazurki w naturalnych warunkach, u nas w domu mają niewielką możliwość naturalnego starcia.

Nie ryzykujcie jeśli boicie się, że poranicie tak jak ja jeżowe paznokietki. Każdy weterynarz mający pod opieką jeżyki obetnie pazurki ekspresowo nawet obecnie w czasach pandemii.

Na zdjęciu do wpisu zostało uwiecznione obcinanie pazurków, żebyście mogli zobaczyć, jak wygląda oszutwo i podstęp „na masowanie brzuszka”, oraz że taki sposób działa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s